Tıkalı lavabo banyo veya mutfakta ev hanımlarının baş belasıdır. Çünkü beyler bu duruma pek fazla aldırış etmezler. Sonuç olarak bu kötü durumdan kısa zamanda kurtulmak için birilerinin acil olarak birşey yapması gerekir. Su tesisatçısı çağırmadan önce belki kendiniz bir çözüm bulmak isteyebilirsiniz. Alttaki çözümleri uyguladığınızda tıkanıklığı açmakta başarılı olursanız eviniz için de bir ekonomi sağlamış olursunuz.

Tıkalı lavabo - Banyo ve mutfak lavabosu nasıl açılır?

Tıkalı lavabo – Banyo ve mutfak lavabosu nasıl açılır?

Çözümler geçmeden önce lavabolar neden tıkanır ve tıkanma sürecini nasıl uzatabiliriz sorularına cevaplar aramakta faydalar var. Banyo lavaboları genelde saç ve kıllardan dolayı hızla tıkanır. Saç kılları gider hattı üzerindeki girinti ve çıkıntılara bir kere sarar ise tıkanma süreci daha da hızlanır. Mutfak lavabosunda ise genelde gider hattına yapışan yağ tabakaları çay parçacıkları gibi küçük parçacıkları toplamaya başlar ve sonunda tıkanma gerçekleşir.

Görüldüğü gibi lavabo gideriniz ne kadar detaylı ve kıvrımlı ise tıkanma daha kısa sürelerde sık sık gerçekleşir. Kısaca düz ve kıvrımsız bir gider hortumu en iyi çözümdür.

  1. İlk yöntem nispeten biraz uğraştırıcı fakat kesin sonuçlu bir çözümdür. Bu çözümde tıkalı lavabonuz ilk aldığınız gün kadar temizlenir ve tıkanması çok daha uzun süreler alır. Bu yöntem aynı zamanda sıhhi tesisat ustasının da uygulayacağı bir çözümdür.
    Bu yöntemde bir tornavidayla lavabo içindeki süzgeç sökülerek gider komple çıkartılır ve klozet içinde iyice temizlenip yıkanarak sızdırma olmayacak şekilde tekrar yerine takılır.
  2. Bu yöntemde lastik pompa kullanılır. Tıkanıklığın durumuna göre başarılı olma şansınız vardır.
    Bir bezle lavabo üzerideki taşma deliğini tıkayarak, süzgeç üzerine yerleştireceğiniz lastik pompayla 10-15 kere pompalayınız. Tıkanıklık açılmazsa tekrar deneyiniz.
  3. Kalın bir tel veya bir şiş yardımıyla su akarken süzgeç deliklerinden gideri şişleyin. Şanlıysanız tıkanıklık geçici olarak açılacaktır. Hızlı ve geçici çözüm olduğu unutulmamalıdır.
  4. Kimyasal lavabo açıcılarla tıkanıklığı açmayı deneyiniz. Kimyasal bu çözümden uzak durmak istiyorsanız alttaki doğal kimyasal yöntemleri deneyiniz.
  5. Lavabonuzdaki süzgecin üzerini kapatacak şekilde bir su bardağı karbonat ve üzerine yine bir su bardağı sirke dökün. Yarım saat bekledikten sonra süzgeç üzerine 1-2 litre kaynar su dökünüz. Büyük bir ihtimalle lavabonuzun tıkanıklığı açılacaktır. Bu işlemi sirke yerine tuz kullanarak ta deneyebilirsiniz.

Tıkanmanın önüne geçmek için başta da dediğimiz gibi lavabo gider elemanlarının mümkün olduğu kadar kıvrımsız ve girintili çıkıntılı olmamasına dikkat ediniz. Banyo lavabosunun içine dökülen saç kıllarının gidere gitmesine izin vermeyiniz. Lavabolarınıza tıkanmadan önce yukarıdaki karbonat-sirke yöntemini uygulayınız.

Tıkalı banyo ve mutfak lavabosu için çözüm bulamazsanız bizi arayınız.

İstanbul su tesisat, İstanbul tesisatçı, petek temizleme kampanya, su tesisatci, su kaçağı tespiti, su kaçağı bulma, kombi petek temizleme, su tesisatçılığı, petek temizliği fiyat, petek temizleme fiyat, kırmadan su kaçağı tespiti, kombi ve petek temizliği, doğalgaz petek temizleme, kaçak su bulma, kombi filtre temizleme, cihazla su kaçağı tespiti, kombi petek temizleme fiyatları, su kaçak bulma, petek temizliği fiyatları, petek temizleme fiyatı, petek temizleme ücreti, petek temizliği ne kadar, kombi bakımı ve petek temizliği fiyatları, petek temizliği fiyatı, kameralı su kaçağı tespiti, su kaçağı tespit, kombi temizliği ne kadar, petek kombi temizleme, kombi temizleme nasıl yapılır, petek temizleme ne kadar, acil su tesisatçı, tesisat su kaçağı tespiti, tesisat tamiri, su kaçağı tamiri.


Seramik Kartuşlu Musluk | Fotoselli Musluk | Perlatör | Basınç Regülatörü | Klozet Su Ayarı | Bakır Tesisat | Instagram

Whatsapp Ara Tıkla Ara