Evinizin, işyerinizin su girişine basınç düşürücü ve filtre taktırınız.

Basınç DüşürücüEvinizin veya işyerinizin su tesisatı girişine taktıracağınız bir basınç düşürücü sayesinde ne gibi avantajlar sağlayacağınızı biliyor musunuz? Üstelik maliyeti de çok düşük! Basınç düşürücü su basıncının yüksek olmasından dolayı oluşabilecek çamaşır makinesi, bulaşık makinası ve kombi arızalarının önüne geçer. Geceleri daha da yükselen su basıncı yüzünden tesisatınızda kullanılan flex bağlantıların patlamamasını sağlayarak evinizi ve işyerinizi su basmasıyla oluşabilecek zararlarda korursunuz. Basınç düşürücü kullanarak batarya, musluk, taharet musluğu ve sifon daha uzun ömürlü kullanılabilir. Ve en önemlisi daha az su kullanarak hem doğayı hem de cebinizi korumuş olursunuz. Ayrıca su girişine taktıracağınız filtre sayesinde su kullanan cihazlarınızı hattan gelebilecek kum, yosun ve diğer küçük parçacıklara karşı korumuş olursunuz.

 

Banyo lavabonuza fotoselli batarya.

Fotoselli MuslukLavabonuzu kullanırken musluktan akan suyun % 80’e yakın kısmının kullanılmadan akıp gittiğini biliyor musunuz? Fotoselli musluk kullanarak bu miktarı tasarruf ederken su faturalarınızı da düşürürsünüz. Fotoselli musluk maliyeti ilk başta biraz yüksek görünse de çok kısa zamanda maliyetini amorti eder. Üstelik banyonuzda hijyen ve konfor sağlamış olursunuz.

 

 

Klozet sifon su ayarı.

Klozet rezervuarında sifon çekildiğinde veya basıldığında akacak su miktarını ihtiyaç kadar ayarlayarak tasarruf yapabilirsiniz. Bu ayar imkanı kullandığınız rezervuar iç takımı kaliteli ise vardır. Fakat biz burada daha pratik bir yöntem tavsiye edelim. Bir küçük pet şişeye su doldurup kapağını kapatarak rezervuar içine atın. Bir miktar kullanarak sifonu kullandığınızda temizlik sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol ediniz. Sorun yoksa rezervuara bir dolu şişe daha atın. Sorun yaşamazsanız bir tane daha atın. Eğer sorun yaşarsanız son attığınızı depo içinden geri alın. Su ayarınız bitmiştir. Bu şekilde her sifon çektiğinizde depo içinde bulunan şişelerin içindeki su kadar su tasarrufu yaparsınız.

Armatürler için çelik bağlantı elemanları tercih ediniz.

Armatürler için çelik bağlantıMusluklarınız için kullanılan bağlantı elemanlarının kaliteli ve çelik örgü olmasına dikkat ediniz. Kalitesiz alüminyum flex örgü bağlantı elemanlarından kaçınınız. Bu tip kalitesiz malzemeler zaman içinde oksitlenerek çürümekte ve su tesisatındaki basınca dayanamayarak olmadık zamanlarda patlayıp büyük zararlara sebep olmaktadırlar.

 

 

 

Kombi tesisatınızda bakır boru avantajları.

Bakır Boru

Tesisatta montajı kolaydır. Bakır boru anti bakteriyeldir mantar, bakteri üreyemez. Isı iletkenliği plastik boruya göre bin kat fazladır. Kaygan iç yapıları sayesinde sürtünme daha az olduğundan su dolaşımı için daha az enerji harcanır. Yüksek ısı ve basınca dayanıklıdır. Yangınlardan etkilenmez. En önemlisi ise doğalgaz faturalarınızda %20 civarında tasarruf sağlar. Tercih sizin!

 

 

Su armatürlerinizi temizliği.

Kirlenmiş su armatürü yüzeylerini temizlemek için kroma zarar verici lavabo ve eviye temizliğinde kullandığınız temizleme tozlarını veya asit içeren diğer maddeleri asla kullanmayınız. Kromlu yüzeyleri sabunla veya alkolle ıslatılmış yumuşak bir bez ile temizleyiniz. Parlaklığını koruması için de 3–4 ayda bir gaz yağına batırılmış bezle ovalayınız.

Musluk suyunu en verimli kullanmanın sihirbazı: Perlatör

PerlatorAtalarımızın çamaşırlarını dere kenarında ıslatıp, taşlara veya kütüklere vura vura yıkadıklarını duymuşsunuzdur. Peki sabun veya deterjan olmadan yıkama olayı nasıl gerçekleşir? Aslında vurma sırasında çok basit bir fizik olayı gerçekleşir. Islak çamaşırdaki su zerrecikleri arasına sıkışan hava sayesinde mini mini baloncuklar yani köpükler oluşur. Bu baloncukların yüzey gerilimlerinden dolayı çamaşırdaki kir ve tozlar köpüklere yapışır ve su ile atılarak temizlik tamamlanmış olur. Köpürtülen su ışığı kırmasından dolayı beyaz renkte görünür. İşte bu sebepten musluğunuzdan akan su ne kadar beyaz ise yıkama gücü o kadar fazladır. Perlatör bu sebepten dolayı su tasarrufu sağlar. Musluğunuzda bu işlemi ucundaki perlatör denilen süzgeç görünümlü aparat yapar. Su iç tarafından akarken çevresindeki aralıktan çekilen hava ile karıştırılıp köpürtülür. Belli aralıklarla çıkartılıp temizlenmesinde fayda vardır.

Whatsapp Ara Tıkla Ara