Su tesisatçısı sitesi SEO kılavuzu | Google ilk sayfa için denenmiş SEO yöntemi

Su tesisatçısı sitesi SEO çalışmaları için neler yapıyorsunuz veya yapmıyorsunuz da Google sıralamalarda buralara kadar geldiniz? Her webmaster gibi ben de Arama Motoru Optimizasyonu konusunda türlü kaynakları devamlı takip ettiğim halde, herkesin bildikleri dışında dikkate değer bir kazanımım da olmamıştır. İllegal bir yöntem de bilmediğim halde şu anda bulunduğunuz VERA TESİSAT isimli site ve linkleri yıllardır Google aramalarda ön veya ilk sayfalarda çıkmaktadırlar. Bu yazıda sizlere bu seviyeye gelene kadar neler yaptığımı ve ne sonuçlar aldığımı samimiyetle yazacağım. WordPress tabanlı ve Su Tesisatçısı anahtar kelime öbeğiyle yaptığım SEO çalışmalarımın uzun anlatımıyla umarım sıkmadan faydalı olurum.

SEO hikayelerine pek fazla inanmayın! | Su tesisatçısı sitesi SEO çalışmalarıtESİSATÇI seoTes

Su Tesisatçısı anahtar kelimesi için tüm su tesisatçıları 1.sayfa, 1.sırayı arzu ederler. Fakat bu imkana sadece bir sıhhi tesisatçı sahip olacaktır. Yani işiniz çok zor fakat imkansız değil. Sabırla ve daha fazla özgün çalışıp su tesisatçısı sitesi SEO yaparak Google aramalarda mutlaka iyi yerlerde çıkacağınızı asla unutmayınız.

Genellikle forumlarda çok hassas! önerilerde bulunulur. Yazı içinde kullanılan anahtar kelime oranları ve “H” etiketleri bunlardan bazılarıdır. Örneğin “H1“etiketi bunlardan en fazla söz konusu olandır.  “Aman sadece 1 adet “H1” etiketi kullanın” şeklinde çokça öneriler görmüşsünüzdür.  Oysa ben bir sitemde denemek amacıyla, bir yıl  boyunca tam 5 adet “H1” etiketi kullandığım halde sitemde bir yükselme olmadığı gibi düşmede yaşanmadı. Buna rağmen “H” etiketlerini yine de önerilen oranlarda ve sırada kullanmaya devam ediyorum.

Kısaca içeriği çok özgünse SEO konusunda birşey bilmeyen bir kişi de sitesini ön sayfalara rahatlıkla taşır. Fakat anahtar kelime aramalarında rekabet varsa işler biraz daha  sabır ve çalışma ister.

Google ön sayfalara hazırlık | Domain ve hosting seçimi

Uzun Google ilk sayfa yolculuğunuza başlamadan önce özenle seçeceğiniz domain adı size ileride faydalı olabilir. Eğer domain adınızı yeni alacaksanız olabildiğince kısa ve  sıhhi tesisatla ilgili içeriklerden oluşmasına dikkat ediniz. Eğer var olan bir domain üzerine kuracaksanız da fazla problem değil.

En önemli konu ise seçeceğiniz hosting kalitesi. Öyle bir hosting seçiniz ki çok hızlı olsun, uptime yani çalışırlık oranı çok yüksek olsun ve sorunlarınız için ticket attığınızda kısa zamanda çözüm sağlayıcı cevaplar alınız. Hız ve çalışırlık oranının yüksek olmasının SEO açısından çok önemli olduğunu tekrar hatırlatmalıyım.

Ben olası kesintilere karşı iki hosting firması kullanıyorum. Site dosyaları her iki hostingde bulunmakta ve uzun süren kesintilere karşı name server değiştirerek tedbir alıyorum. Hosting firması bilgileri alttadır.

Güzel Hosting : LS Cache destekli Lite Speed WordPess Hosting. Türkiye lokasyon sunucular. LS Cache eklentisi yük getirmeden sorunsuz çalışıyor. Öncelikli tercihimdir.

XHostFire : Lite Speed paylaşımlı hosting. Mesajlara biraz geç cevap geliyor ama çok hızlı, kesintisiz, ucuz ve ömür boyu indirimli fiyatıyla  Norveç lokasyonlu hosting.

Google 1. sayfa hazırlığı | WordPress tema seçimi

Sitemiz için WordPress tercih etmemizin amacı kolay kullanım ve SEO gücünün çok fazla olmasıdır. Bu avantajlarının yanında veri tabanı kullandığı için HTML sitelere göre biraz daha yavaştır. Bu olumsuz özelliğini bizi etkileyecek şekle getirmemek im hızlı bir teme seçmeniz gerekecek. Yani beğendiğiniz her temayı analiz etmeden kullanmaya kalkarsanız siteniz yavaşlayacak ve SEO değeri azalacaktır.

Peki temanın hızını nasıl öğreneceksiniz. Bunun için Pingdom Tools kullanarak bazı değerlere bakacağız. Seçeceğiniz temanın ilk değerleri en az altta solda yeşil olarak gördüğünüz “ B ” değerlerinde olması gerekiyor. Daha düşük değerli temaları hiç dikkate almayınız.

 1. Hızlı tema seçimi için önce Chrome tarayıcıda beğendiğiniz temanın ön sayfa demosu üzerinde fare » sağ tuş » sayfa kaynağını görüntüle yapınız. Açılan sayfada kod yapısını mavi şekilde göreceksiniz. Bu testler sonunda en az kod gördüğünüz temaları not alınız.
 2. Yeni kurulumunu yaptığınız veya eklentileri, yazıları ve sayfaları kaldırdığınız yalın WP üzerine seçtiğiniz temaları sırayla yükleyin ve  Pingdom Tools ile değerleri kontrol ederek en hızlı olanı temayı seçiniz.
 3. Bu aşama kodlamadan anlayan arkadaşlar içindir. Kodlama bulaşmayan arkadaşlar bu maddeyi atlayıp sonrakine geçebilirmler. Bu aşamadaki niyetimiz tema yapısında bulunan ve işimize yaramayacak olan fontawesome, yorum ve ecommerce için oluşturulmuş kodaları kaldırarak, css dosyalarını sıkıştırark temayı daha da hızlandırmaktır. Bu işlemleri yapan arkadaşlar farkı gözle görecektir.
 4. Yoast SEO, Google XML Sitemaps,  TinyMCE Advanced ve LiteSpeed Cache eklentilerini kurunuz. Sadece LiteSpeed Cache eklentisini etkinleştirin ve siteyi Pingdom Tools kullanarak tekrar test ediniz. Üste sağda bulunan “ A “değerlerini gördüğünüzde işler yolunda demektir. Eklentilerin ayar ve ayar dosyaları için sayfanın en altındaki  bölüme bakınız. Artık sitenizi alttaki planlamalar ışığında oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Su tesisatçısı sitesinin içeriğini planlama | Etiketlerin kullanımı

İnsanlar sıhhi tesisatçı sitelerine sadece su tesisatçısına ihtiyaçları olduğunda girerler. Yani kimse vakit geçirmek veya öğrenmek amacıyla bu tür sitelere girmez. Ama tesisat tamircisi ihtiyaçları olduklarında işler değişir. Bir kısım müşteri mobilden tesisatçı aradığında siteye girmeden, eğer varsa direkt linkin üzerindeki telefon numarasına tıkladığı gibi daha ayrıntıcı olan diğerleri site içeriğini inceledikten sonra karar verirler. Bundan dolayı site içeriğinde iş konularınızın yanında su tasarrufu, doğalgaz tasarrufu, basınç regülatörü, bakır boru tesisat gibi benzeri konularda bilgilendirici içerikler yazabilirsiniz. İş konularınızı da bu sitede olduğu gibi ana sayfa “Su Tesisatçısı” anahtar kelime öbeğine ait olmak üzere Su Kaçağı Tespiti, Kameralı Tıkanıklık Açma ve Petek Temizliği şeklinde WP sayfaları oluşturup menüye ekleyiniz. Dikkat: Bu içerikler sayfalar bölümünde oluşturulacaktır.

Su tesisatçısı sitesi için yapacağımız çalışmalar lokal seo olarak adlandırılır. Yani tekbir şehrin semt ve mahallelerine hizmet vermeyi amaçladığımızdan her biri için ayrı ayrı yazı sayfası oluşturacağız. Dikkat: Bu içerikler yazılar bölümünde oluşturulacaktır.

Sayfa ve yazılarda kullanacağınız  Yoast başlık ayarı:

Bildiğiniz gibi Yoast başlık penceresi Google aramalarda görünürken yazı başlığı sayfaya girildiğinde görünecektir. Bizim istediğimiz aramalarda telefon numaramız görünürken sayfaya girildiğinde başlıkta görünmemesi. Telefon numarasının aramalarda çıkması SEO açısından elbette ki iyi değil. Numara yerine bir önemli anahtar kelime daha koymak daha faydalı olurdu ama yukarıda da anlattığımız gibi bazı müşteriler siteye girmeden numarayı görüp çevirmeyi tercih etmektedirler. Bu nedenle alttaki örnek öneriyi dikkate alınız.

Yoast başlık penceresi  »  Kadıköy su tesisatçısı Sıhhi Tesisatçı 0532 796 1949 VERA TESİSAT
İçerik başlık penceresi  »  Kadıköy su tesisatçısı Sıhhi Tesisatçı VERA TESİSAT

Telefon numarasını başa alarak en kıymetli yeri işgal etmeyiniz. Tam sona da almayınız. Çünkü uzun semtlerde numara dışarıda kalıp görünmeyecektir. İçerik başlığında telefon numarasından açılan yere ise alakalı başka anahtar kelime koyabilirsiniz.

Etiketlerin sayfa ve yazı içeriklerine dağılımı:

Etiketleri forumlardaki önerilere karşın bol bol kullanacağız. Zaten lokal seo için de başka çare de yoktur. Sayfa ismini etiketlerde asla kullanmayınız. Aşağıdaki örnek etiket dağılımını tercih ediniz.

Sayfaların etiket yapıları;

Ana Sayfa (Su Tesisatçısı) : Sıhhi Tesisat, Tesisatçı, Tesisat Tamircisi, Tesisat Ustası, Musluk Tamircisi , Sıhhi Tesisatçı,… vs.
Su Kaçağı Tespiti: Cihazla Su Kaçağı, Kırmadan Su Kaçağı, Banyo Su Kaçağı, Alt Kata Su Sızıyor, Klozet Su Kaçağı,… vs.
Kameralı Tıkanıklık Açma: Robotla Tıkanıklık Açma, Gider Tıkanıklığı Açma, Kanal Tıkanıklığı Açma, Pimaş Açma,…vs.

Yazıların etiket yapıları:

Kadıköy Su Tesisatçısı: Kadıköy Sıhhi Tesisatçı, Kadıköy Tesisatçı, Kadıköy Su Kaçağı Tespiti, Kadıköy Tıkanıklık Açma, Kadıköy Petek Temizliği,…vs.

Yazı sayfalarına eklediğimiz semt içeriklerinin linklerini bir sayfada toplayarak burada görüldüğü gibi menüye ekleyiniz.

Yüzlerce farklı semt sayfasını nasıl hazırlayacaksınız?

Her semt için bir yazı içeriği hazırlayacaksınız ve bu yüzlerce yazı birbirine benzemeyecek. Bu mümkün değil. Peki ne yapacaksınız? Önce herhangi bir semt için WP editörde uygun yerlerde semt adını bolca kullanarak güzel bir yazı şablonu oluşturun ve tüm SEO ayarların yapın. Sonra editörü görsel‘den metin‘e çevirin ve tüm kodu seçerek harici bir yazı editörüne yapıştırın. Sonra eski semt adını yenisiyle değiştiriniz. Ve bu şekilde kopya olmaktan kurtardığımız yeni yazıyı kopyalayarak WP de yeni semt sayfasına yapıştırınız.

Sayfaları bu şekilde bir yöntemle oluşturmak zor gelirse daha basit bir yöntem de var. Post Snippets eklentisi bu işi oldukça kolaylaştırıyor. Eklentiyi kurup yukarıda hazırladığınız örnek şablon üzerindeki semt adlarının tümünü {SEMT} koduyla değiştirip eklentinin penceresine kaydedin. WP editöre geçip menünün en sağında sarı ikona tıklayıp çıkan pencereye semti yazdığınızda metin komple editöre yapışacaktır.


Gerekli bazı dosyalar ve ipuçları

 • LSCache ayar dosyası (Güzel Host WordPress hosting ve yazıda sözü geçen tema için sorunsuz çalışmaktadır. İndirip LSCache eklentisine import ediniz)
 • Yönetim panel menü sayfasında yukarıdan ekran tercihlerine tıklayarak Başlık Özelliği sekmesini işaretleyiniz. Böylelikle menülere de etiket ekleyebilirsiniz.
 • Yoast başlık ve açıklama pencerelerinde büyük harf kullanmanız daha fazla yer harcar. Oysa küçük harfle daha fazla anahtar kelime ekleyebilirsiniz.
 • Vereceğiniz tüm iç ve dış linklere title etiketi mutlaka ekleyiniz. Örneğin: <a title="Su Tesisatçısı" href="https://www.tesisat-tanirat.com">Vera Tesisat</a>
 • Alttaki kodu temanın fonksiyon dosyasının sonuna eklediğinizde eski tip editöre dönersiniz.
  add_filter('use_block_editor_for_post', '__return_false');
 • Alttaki kodu temanın fonksiyon dosyasının sonuna eklediğinizde resimlere otomatik ALT tag eklenir. Fare ile resmin üzerine geldiğinizde etiket görünür. Resimler üzerinde etiket görünmüyorsa mutlaka ekleyin. Önemli SEO etkisi vardır.
  function isa_add_img_title( $attr, $attachment = null ) {$img_title = trim( strip_tags( $attachment->post_title ) );$attr['title'] = $img_title;$attr['alt'] = $img_title;return $attr;}
  add_filter( 'wp_get_attachment_image_attributes','isa_add_img_title', 10, 2 );
  function tags_support_all() {register_taxonomy_for_object_type('post_tag', 'page');}

  function tags_support_query($wp_query) {if ($wp_query->get('tag')) $wp_query->set('post_type', 'any');}
  add_action('init', 'tags_support_all');add_action('pre_get_posts', 'tags_support_query');
 • Sitenizi backlink almak kadar aynı konuda sitelere link vermekte artık çok önemlidir. Eğer bize link vermek isterseniz alttaki kodu sitenize ekleyiniz.
  <a title="Su Tesisatçısı" href="https://www.tesisat-tanirat.com">Vera Tesisat</a>
Whatsapp Ara Tıkla Ara