Vera Su Tesisat » Sıhhi Su Tesisatçısı Vera Tesisat » 0532 796 1949
Vera Su Tesisat Tıkla Hemen Ara » 0532 796 1949

Petek temizliği yaptırdıktan sonra kalorifer sisteminiz ilk günkü gibi, üstelik çok daha ucuza ısıtacak. Petek çamuru nedir, nasıl oluşur, ısıtmayı nasıl etkiler ve petek temizleme nasıl yapılır? Kalorifer radyatör peteği temizleme hakkında geniş bilgileri  ve videoyu aşağıdaki yazıda bulacaksınız.

Petek temizliği. Radyatör çamuru nedir. Isı verimini nasıl etkiler ?

Radyatör peteği içinde dolaşan sıcak suyun pisliği ile radyatör malzemesi demir sacın yaptığı demir oksit yani pasın birleşerek oluşturduğu istenmeyen birikime radyatör çamuru denir. Radyatör petek tabanında zamanla biriken bu çamur, sıcak suyun kanallar arasında dolaşımını kısıtlayarak ısı verimini olumsuz etkiler. Oluşan bu çamur sadece ekonomik ısınmayı önlemekle de kalmaz. Kalorifer tesisatı yolu ile kombiye ulaşan çamur parçacıkları kombi ve vanalarda çeşitli ciddi arızalara da yol açabilir. Çamurun olumsuz etkisi radyatörün her bölgesinin eşit ısınmaması ve eskiye nazaran daha az ısıtması ile anlaşılabilir. Çamurundan tıkanmış radyatör petekleri tam olarak ısınmadığından kombi daha fazla açılarak kullanılırsa doğalgaz faturanızda yükselecektir. Üstelik bu yöntem de iyi ısınmanızı sağlamayacaktır.

Petek temizliği. Radyatör çamuru nedir. Isı verimini nasıl etkiler ?

Radyatör çamuru nasıl temizlenir, Kombi petek temizleme nasıl yapılır ?

Çamur tarafından tıkanmış olduğu düşünülen radyatör, giriş-çıkış vanaları kapatıldıktan sonra kalorifer tesisatından ayrılarak ilaçlı petek temizleme makinesine bağlanır. Makine tarafından basınçlı temizlik kimyasalları katılmış sıcak su uygulanan radyatörün içindeki çamur dışarı alınmış olur. Eğer tesisat komple temizlenecekse petek temizleme makinesi radyatörün çıkarıldığı yerden sisteme bağlanır ve tesisat üzerindeki kombi dahil tüm vanalar, yıkanacak radyatörün vanaları hariç olmak üzere kapatılarak sırasıyla gerçekleştirilir. Petek temizliği için 2 yılda bir kalorifer tesisatınızı, kombi ve petekler dahil olarak komple yıkatmamız önerilir. Maliyetten kaçınarak tadece tıkalı olduğunu düşündüğünüz peteği yıkatmanız umduğunuz neticeyi vermeyebilir.

Radyatör çamuru nasıl temizlenir, Kombi petek temizleme nasıl yapılır ?

Doğalgaz kalorifer tesisatınızı ve peteklerinizi en az 2 yılda bir komple temizletmeniz önemle tavsiye edilir. Doğalgaz ısıtma tesisatınız ve üzerindeki tüm radyatör petekleri firmamız tarafından en gelişmiş petek temizleme makinesi ve özel üretilmiş petek temizleme kimyasalları ile itinalı şekilde temizlenir. Cihazlı kombi petek temizliği için Vera Tesisat hizmetinizdedir.

Cihazla ilaçlı petek temizliği

Su Tesisatçısı